[ GC - GOLD - ZŁOTO - ANALIZA TECHNICZNA - 25.09.2017. ]

[ GC – GOLD – ZŁOTO - ANALIZA TECHNICZNA 25.09.2017r. ]
Nie ma chyba drugiego takiego dobra, które w powszechnej świadomości wywoływało by takie emocje, było obiektem takiego pożądania, i było synonimem bogactwa uznawanym przez całą ludzkość od czasów gdy je odkryto aż po dzień dzisiejszy. Z racji tego, złoto zawsze stanowiło w powszechnej opinii najlepszą lokatę: „ na złocie nie można stracić”, przyjrzyjmy się wykresowi w dłuższym terminie. Jak jest w rzeczywistości, czy to dobra lokata na lata, typu: Kup i trzymaj jak najdłużej? Zapraszam do lektury. Analiza wykresu kontraktów terminowych na złoto wyrażona w dolarach amerykańskich za uncję. Wykres tygodniowy skala logarytmiczna: 

( w celu powiększenia proszę kliknąć na grafice )
Link bezpośredni do grafiki: https://invst.ly/58y39   
 Jak widzimy na wykresie od dołka w 2001 roku do szczytu w 2011 roku złoto trwało w długoteminowym trendzie wzrostowym, gdzie cena złota wzrosła o ponad 600% Nawet po nominale daje to ponad 60% zysku rocznie. Gdyby zastosować np. certyfikat ze stałą dźwignią typu Faktor x2 lub x3, zyski były by wielokrotnie większe ( magia procentu składanego, ze względu na konstrukcje tego instrumentu – rozliczany jest na koniec sesji, a wynik stanowi bazę do kolejnego notowania na dzień następny).
Przyjrzyjmy się jak kształtował się dołek, od którego rozpoczęła się ponad 10-letnia hossa. Stanowi to doskonały materiał edukacyjny, który może przydać się w przyszłości.  Wykres tygodniowy, skala logarytmiczna: 

( w celu powiększenia proszę kliknąć na grafice )
Link bezpośredni do grafiki: https://invst.ly/58yat        

W lipcu i sierpniu 1999r. złoto tworzy dno na poziomie ~ 253USD, które stanowi bazę do dynamicznej fali wzrostowej, która już na początku października wynosi złoto na poziom 327.50 USD, tak dynamiczna zwyżka skusiła wielu do sprzedaży co spowodowało korektę, ale już na początku lutego 2000r. byki podejmują próbę ataku na szczyt z października na 327.50 USD/UNCJA, próba nieudana zakończona na 322 USD. Najczęściej takie nieudane próby są zapowiedzią większej przeceny, a w tym wypadku doprowadziły do ponownego testu dna na poziomie ~253 USD. W obronie tego poziomu byki wykazały się większą determinacją, niż atakiem na szczyt 327.50 USD. Atak niedźwiedzi został odparty na 255 USD/UNCJA i proszę zauważyć, że 3 razy byki powstrzymują niedźwiedzie na tym poziomie z dokładnością co do centa. I i II połowa lutego 2001r. oraz na początku kwietnia, gdy niedźwiedzie próbowały przełamać to wsparcie po raz 3-ci. Taka formacja w połączeniu z poprzednim dołkiem daje zazwyczaj bardzo duże szanse na wzrost. W tym wypadku był to początek ponad 10 letniej hossy. Tyle historii. Przeanalizowałem to dość dokładnie, bo takie formacje są bardzo wiarygodne, zapowiadają zwyżkę i są jednocześnie obarczone niskim ryzykiem wyjścia dołem. Spotkać można je na każdym wykresie akcji, kontraktów itp.
Jak wspomniałem ponad 10-letnia hossa kończy się na początku września 2011r. na poziomie 1 911.60 USD\UNCJA. Zobaczmy to w  większym oddaleniu. Wykres tygodniowy, skala logarytmiczna:

 ( w celu powiększenia proszę kliknąć na grafice )
Link bezpośredni do grafiki: https://invst.ly/58ym1      

Od końca hossy mamy zasłużoną korektę, która na przełomie lipca i sierpnia 2015r. zatrzymuje się na 50% zniesieniu Fibonacciego ( niebieska elipsa ). Z punktu widzenia analizy technicznej – poziom marzenie, to chyba uśpiło byki, i nie były przygotowane na atak niedźwiedzi, który w końcówce listopada 2015r. przebiły poziom 0,5 FIBO ( ~ 1 279 USD\UNCJA ), atak został powstrzymany dopiero na poziomie 1 046.20 USD\UNCJA czyli na poziomie dołka z początków lutego 2015r. ( 1 045.20 USD\UNCJA ). Zerknijmy teraz na aktualną sytuację. Wykres dzienny, skala logarytmiczna:

( w celu powiększenia proszę kliknąć na grafice )
Link bezpośredni do grafiki: https://invst.ly/58zib       

Jak widać po ostatecznym powstrzymaniu niedźwiedzi na 1 046.20 USD, byki próbują wygenerować nową falę wzrostową. Po stronie sukcesów byki mogą zaliczyć wyprowadzenie kursu powyżej 0,382 FIBO ( 1 278.78 USD ). Aktualnie walczą o utrzymanie kursu powyżej wsparcia ( zielona belka – 12980.50 do 1307.50 USD ). Gdyby to się nie udało to mocnym wsparciem jest w/w 1 278.78 USD. Oporem w drodze na północ na pewno będzie czerwona belka ~ 1362.50-1375.00 USD. Zerknijmy na wskaźniki, może one dadzą odpowiedź, który z kierunków północ/południe jest bardziej prawdopodobny. Wykres dzienny, skala logarytmiczna + wskaźniki:

( w celu powiększenia proszę kliknąć na grafice )
Link bezpośredni do grafiki: https://invst.ly/58-1p        

 Szybkie wskaźniki RSI i %R dają nadzieję, że wsparcie - zielona belka zostanie wybroniona, także MACD zaczyna wyhamowywać i także jest nadzieja, że odbije się od linii zero. Podsumowując: Złoto aktualnie znajduje się w interesującym miejscu i każde rozwiązanie jest prawdopodobne. Osobiście uważam, że konsolidacja między zieloną a czerwoną belką jest na najbliższe kilkanaście dni najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Osoby chcące „wejść w złoto” powinny zaczekać na wybicie ponad czerwoną belkę. Posiadacze złota o bardziej spekulacyjnym podejściu powinni rozważyć zamknięcie pozycji po zejściu poniżej 0,382 FIBO. Posiadacze tego szlachetnego kruszcu, traktujący inwestycję jako lokatę mierzoną w latach, w ogóle nie powinni się przejmować aktualnymi wahaniami. W długim i bardzo długim okresie czasu ryzyko „nie zarobienia na złocie” jest znikome i w tym temacie nic się nie zmieniło od wieków – złoto nadal pozostaje jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej zyskownych inwestycji.
Dziękuję za poświęcony czas i zainteresowanie.
 Zachęcam do komentowania i kontaktu. Pozdrawiam  iLuminaTi

 ***********

 Wykresy prezentowane w tym wpisie są mojego autorstwa i zostały stworzone na bezpłatnej platformie  https://pl.investing.com . Osobiście uważam ją za najlepszą,  bezpłatną platformę jakiej używam do samodzielnej analizy. Z płatnych aplikacji używam i polecam ( szczególnie tym mniej doświadczonym inwestorom) aplikację Sqaber w wersji Premium. https://squaber.com/pl/faq , która moim zdaniem jest aplikacją kompletną, a rysowane automatycznie przez nią linie trendu, strefy wsparcia i oporu, o czym się wielokrotnie przekonałem, odznaczają się bardzo dużą skutecznością. 

Zastrzeżenie
Wszystkie prezentowane na niniejszym blogu informacje są prywatnymi opiniami autorów bloga i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. 
Autorzy bloga nie odpowiadają za treść umieszczanych reklam. 




Komentarze

POPULARNE POSTY:

[ KGH – KGHM POLSKA MIEDŹ – ANALIZA TECHNICZNA 21.09.2017r. ]

[ JSW – JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA - ANALIZA TECHNICZNA 28.09.2017r. ]

[ CDR - CDPROJECT – ANALIZA TECHNICZNA 18.09.2017r. ]

[ 11B – 11 BIT STUDIOS - ANALIZA TECHNICZNA 02.10.2017r. ]

[ URS - URSUS - ANALIZA TECHNICZNA - 13.09.2017. ]

[ CDR – CDPROJEKT – ANALIZA TECHNICZNA -AKTUALIZACJA z 20.09.2017r. ]

[ WIG20 – ANALIZA TECHNICZNA 12.09.2017r. ]

[ LVC – LIVECHAT SOFTWARE S.A. – ANALIZA TECHNICZNA 08.10.2017r. ]

[ ALL – AILLERON - ANALIZA TECHNICZNA 03.10.2017r. ]