[ WIG20 – ANALIZA TECHNICZNA 12.09.2017r. ]

[ WIG20 – ANALIZA TECHNICZNA 12.09.2017r. ]
Dziś przedstawię analizę techniczną WIG20, gdyż nasza giełda znajduje się od końca sierpnia w ważnym punkcie. Od rozstrzygnięcia jakie nastąpi na tym miejscu zależy dalsza koniunktura na całym rynku. WIG20 jak zapewne większość wie, odzwierciedla notowania 20 największych spółek na naszym rynku. Ciężko sobie wyobrazić dalsze wzrosty, nawet najlepszych fundamentalnie spółek naszej giełdy, gdy największe lokomotywy z WIG20 podążają w przeciwnym kierunku. Dlatego też warto obserwować WIG20 i dostosować swoje zagrania inwestycyjne do aktualnie panującej sytuacji. Ze względu na to, że jest to moja pierwsza analiza na tym blogu, cofnę się kilka lat wstecz na wykresie, aby łatwiej było Wam zrozumieć z czym mamy aktualnie do czynienia.
WIG20 wykres tygodniowy, skala logarytmiczna:

                                                               ( w celu powiększenia proszę kliknąć na grafice )
Link bezpośredni do grafiki: https://invst.ly/54dbp
 Jak widzimy na grafice, WIG20 we wrześniu 2014 i maju 2015 roku zatrzymał się na poziomie ~ 2 545 punktów. Były to nieudane próby pokonania położonego wyżej wierzchołka z listopada 2013r na poziomie ~ 2 614 punktów. Taka nieudana próba zwiastowała pogorszenie koniunktury i spadki. I tak też się stało. Tygodnie spadków sprowadziły indeks we wrześniu 2015 roku do pierwszego wsparcia w okolicach 2 017 punktów, gdzie w przeszłości ( maj 2012r. ) spadki zostały powstrzymane. Niestety okazało się, że to tylko przystanek w kontynuowaniu drogi na południe ( dalsze spadki ). Dopiero w styczniu 2016 roku WIG20 osiąga twarde dno w okolicach 1 710 punktów w cenach zamknięcia na koniec tygodnia ( analizujemy wykres tygodniowy – 1 świeca = jeden tydzień ). Do marca 2016r. trwa zwyżka i zatrzymuje się na wybitym w dół wsparciu,  na poziomie 2 017 punktów ( wybite wsparcie utworzone z dołków z maja 2012 i września 2015) przeistoczyło się automatycznie w opór, którego byki w marcu 2016r. nie były w stanie pokonać. To sprowokowało kolejną falę spadkową, i ponowne testowanie poziomu ~1 710 punktów. Jak widać na wykresie, amplituda kolejnych zwyżek po odbiciu od poziomu 1 710 punktów była coraz słabsza. Na szczęście dla byków ( byk – symbol hossy i inwestorów wierzących we wzrosty ) wsparcie w okolicach 1 710 punktów daje skuteczny odpór niedźwiedziom, i to z tego poziomu pod koniec listopada 2016 roku startuje obecna fala wzrostowa, która trwa do dziś, a szarża byków wywindowała kurs do poziomu, który w przeszłości skutecznie powstrzymał 2-krotnie byki i spowodował w/w falę spadkową. Po drodze byki miały kilka przystanków w punktach 1,2,3 spowodowane mniej lub bardziej ważnymi oporami, jak choćby ostatnia przeszkoda ( punkt 3 ) w postaci opadającej ( czerwonej ) linii długoterminowego trendu spadkowego, poprowadzonego przez historyczne wierzchołki, a która od końca kwietnia do końca sierpnia 2017 roku, skutecznie zagradzała bykom drogę na północ. Stare polskie porzekadło mówi do 3 razy sztuka i miejmy nadzieję, że sprawdzi się w tym konkretnym przypadku, czego życzę wszystkim inwestorom „zatankowanym w akcje pod korek”. Co nas czeka w drodze na północ? Szczyt z listopada 2013 roku na poziomie 2 614 punktów jest pierwszym oporem, i chociaż to już prawie 4 lata, to najbliższa przyszłość odpowie nam na pytanie czy poziom ten stanowi już tylko wspomnienie, czy napsuje krwi bykom.
Przejdźmy do wykresu dziennego, skala logarytmiczna + wskaźniki:
( w celu powiększenia proszę kliknąć na grafice )
Link bezpośredni do grafiki: https://invst.ly/54yvs
Jak widać na grafice, wspomniany poziom ~ 2 545 punktów stanowi poważną przeszkodę i wbrew obiegowej opinii części analityków, że tak odległe opory ( wrzesień 2014 i maj 2015 ) nie stanowią żadnej przeszkody z punktu widzenia analizy technicznej, jest problem na tym poziomie a wskaźniki sugerują korektę w tym segmencie spółek, co z pewnością pociągnie w dół cały rynek. Mój ulubiony wskaźnik MACD przeciął od góry swoją linię sygnalną ( niebieska linia przecięła sygnalną – czerwoną ) co sugeruje pogorszenie koniunktury, potwierdzenie mamy na A/D ( Accum/Dist – Akumulacja/Dystrybucja) Widzimy, że wskaźnik zniżkuje co wskazuje na dystrybucję akcji 20 największych przedsiębiorstw na naszej giełdzie. Jeśli chodzi o szybkie oscylatory ( RSI, %R ) to także zniżkują sygnalizując możliwe spadki. Inwestorzy którzy aktualnie posiadają wolne środki, powinni raczej powstrzymać się od inwestycji, w myśl starego powiedzenia „ lepiej stracić okazję niż pieniądze” i bardziej skupić się na obserwowaniu  zachowania tego najważniejszego indeksu naszej giełdy. Posiadacze akcji powinni rozważyć ustanowienie/aktualizację poziomów SL na posiadanych aktywach. Nie zapominajmy, że zbliża się jeden z najbardziej nielubianych miesięcy przez inwestorów – październik. A część projekcji zarówno krajowych jak i zagranicznych, właśnie na październik zapowiada większą korektę ( spadki ) trwająca nawet do marca 2018r. 
Jakiej przeceny możemy się spodziewać i gdzie jest wsparcie, na którym byki mogły by ustawić barykadę niedźwiedziom? Pierwszy poziom mamy w okolicach ~ 2 422 punkty - pozioma jasnozielona linia poprowadzona po wierzchołkach z maja i sierpnia 2017r.  ( czerwone strzałki ). Dodatkowo do tego poziomu od dołu zbliża się krótkoterminowa linia trendu wzrostowego, która swój początek ma na przełomie marca i kwietnia 2017r. ( punkt nr 4) , w połowie sierpnia jej ważność została potwierdzona ( punkt nr 5 ) i z tego miejsca rozpoczęła się ofensywa byków na poziom aktualnego oporu - 2 545 punktów.
Indeks WIG20 jest obliczany od 16 kwietnia 1994 roku, na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Pierwsza wartość indeksu wynosiła 1000 pkt. WIG20 jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż 5 spółek z jednego sektora giełdowego. Indeks WIG20 jest indeksem bazowym dla indeksów WIG20short i WIG20lev. 
Dziękuję za poświęcony czas i zainteresowanie.
 Zachęcam do komentowania i kontaktu. Pozdrawiam  iLuminaTi

 ***********
Wykresy prezentowane w tym wpisie są mojego autorstwa i zostały stworzone na bezpłatnej platformie  https://pl.investing.com . Osobiście uważam ją za najlepszą,  bezpłatną platformę jakiej używam do samodzielnej analizy. Z płatnych aplikacji używam i polecam ( szczególnie tym mniej doświadczonym inwestorom) aplikację Sqaber w wersji Premium. https://squaber.com/pl/faq , która moim zdaniem jest aplikacją kompletną, a rysowane automatycznie przez nią linie trendu, strefy wsparcia i oporu, o czym się wielokrotnie przekonałem, odznaczają się bardzo dużą skutecznością. 

Zastrzeżenie
Wszystkie prezentowane na niniejszym blogu informacje są prywatnymi opiniami autorów bloga i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. 
Autorzy bloga nie odpowiadają za treść umieszczanych reklam. 

Komentarze

POPULARNE POSTY:

[ KGH – KGHM POLSKA MIEDŹ – ANALIZA TECHNICZNA 21.09.2017r. ]

[ JSW – JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA - ANALIZA TECHNICZNA 28.09.2017r. ]

[ CDR - CDPROJECT – ANALIZA TECHNICZNA 18.09.2017r. ]

[ 11B – 11 BIT STUDIOS - ANALIZA TECHNICZNA 02.10.2017r. ]

[ URS - URSUS - ANALIZA TECHNICZNA - 13.09.2017. ]

[ CDR – CDPROJEKT – ANALIZA TECHNICZNA -AKTUALIZACJA z 20.09.2017r. ]

[ LVC – LIVECHAT SOFTWARE S.A. – ANALIZA TECHNICZNA 08.10.2017r. ]

[ GC - GOLD - ZŁOTO - ANALIZA TECHNICZNA - 25.09.2017. ]

[ ALL – AILLERON - ANALIZA TECHNICZNA 03.10.2017r. ]